A feladat első lépése: telepítsünk HP Blade szerverre Windows Server 2008-at. Nem nagy ügy, virtual media bekonnektálva, nextnextfinish. ILO-ról beléptem, a hálókártyát beállítottam, a hardveres kolléga fellapátolta a PSP-t… aztán más projektre szólított a kötelesség. Miután ott eljutottunk odáig, hogy a labda már az ügyfél oldalán pattogott, jöhettem vissza a blade szerveremhez. Melyet időközben tokkal-vonóval, cage-dzsel, storage-dzsal átcipeltek egy másik épületbe. Ez ugye az alkalmazástelepítőt nem érdekli, a lényeg, hogy a drót túloldalán ott ficánkoljon a vas.
Nos, ez ficánkolt. Például az általam beállított IP címen nem tudtam elérni. ILO. A kártya DHCP-n volt. Visszaállítottam. Erre közölte, hogy ilyen konfigja már van egy hálózati kártyának, akarom, hogy azt törölje? Na, a hülye megőrzött valami régi értéket… persze, töröld, fiam.
Gépnév? Ez is átalakult valami random krikszkraksszá. Visszaneveztem, újraindítás. Megint nem lehetett elérni RDP-n. ILO. A hálókártya megint DHCP-s lett. Ekkor tűnt föl, hogy megváltoztatta Local Area Connection mögött a számot. Mi a fene? Ez minden újraindításkor újradetektálja és új kártyának ismeri fel a meglévő hálókártyáját? Visszakonfiguráltam. Megint figyelmeztetett, hogy ilyen konfig már van. Töröld, b+. Az OK után kiváncsiságból visszanéztem: kitörölte a DGW értékét. Visszaírtam.
Mehettünk tovább.
Átnéztem a rendszertervet – és kiderült, hogy más IP tartományba kerültünk, mint amit 1 hónappal ezelőtt tudtam. Már remegő kezekkel mentem be az IPv4 beállítások közé. Átírtam az IP címet, újraindítottam a szervert. Mondanom sem kell, megint elveszett. ILO. Újabb szám a hálókártya neve mellett – és persze DHCP-s. Káromkodás. Visszakonfiguráltam, dühösen lenyomtam a figyelmeztetést, miszerint egy nemlétező hálózati kártyának is ugyanez a konfigurációja. Dögölj meg. A beállítás után visszanéztem: és eldobtam a billentyűzetet. Nem csak a DGW-t törölte ki, hanem visszaállította a régi IP címet is. Kijavítottam. Leokéztam. Visszanéztem. Megint átírta az IP címet.
Ekkor néztem körbe, hová van elrejtve a kandikamera.
Gép újraindítás. Jé, most nem lett DHCP-s. IP konfig, beírtam a DGW-t, átírtam az IP címet – és végre bele is törődött, nem bírált felül.
Oké. Next.
Léptessük be a tartományba. Belépett. Kért egy újraindítást. Ajjaj.
Természetesen megint DHCP-s lett, valami lehetetlen címmel. ILO. Megint befaragtam. Megint visszaragadta a régi IP címét, miközben törölte a DGW-t. Újraindítás. Megint befaragtam. Jó lett.
Huh.
Innentől már volt net. SP2. Gondolom, kitaláltad: újraindítás, DHCP, befaragás, régi IP cím, Default Gateway, újraindítás, befaragás.
Windowsupdate. Újraindítás. DHCP, bef, rIP, DGW, újr, bef.
Itt történt egy érdekesség: az időközben felugrott maliciózus kódokat kirugdosó program mellékesen megjegyezte, hogy volt valami conflicker.b a gépen, de letúrta.
Bakker.
Amíg átmentem a másik projektre, a gép csak úgy állt ott, mint szende lófütty a vadvirágos réten… a conflicker meg beporozta. Szóltam a permetezős kollégáknak, hogy fertőtlenítsenek. Nem mintha nem bíznék meg a maliciózus removal tool-ban… de nem bízok meg. Nos, jelzem, hogy meg lehet – a gép tiszta lett. Csakhogy a kolléga nekiállt feldobni egy SEP-et – és találd ki, mi lett belőle? Újraindítás. DHCP, bef, rIP, DGW, újr, bef.
Pedig itt már azt hittem, hogy megvan a bűnös, innentől már rendben lesz minden.
Bevadultam. Kitöröltem az összes hálókártyát. Becsörtettem a registry-be, kitöröltem minden olyan GUID nevű objektumot, ahol a Connection alobjektumban szerepelt a ‘Local Area Connection’ string. Végül újratelepítettem a HP PSP-t.
Újraindítás. Nos, az eddig letiltott két hálókártya eltűnt. Maradt az az egy, amelyiken link is volt. És átváltott DHCP-re. Bef, rIP, DGW, újr, bef.
Ekkor már keményen délután volt. Az egész napom azzal ment el, hogy egyszerűen csak hozzá akartam férni egy géphez. Közel 9 órát töltöttem el ILO felület előtt – és ha volt már hozzá szerencséd, akkor tudod, mennyire frusztráló is tud ez lenni.
Kész. Projekt lefújva. Ezek voltak az első gondolataim. Másik hardver nincs, ez lett volna egy cluster első node-ja… de egy ennyire kiszámíthatatlan hálózati kártyával öngyilkosság lett volna belevágni. Jön egy failover, aztán DHCP-re vált a kártya. Jól néznénk ki.
Ekkor kezdtem alaposabban gondolkodni. Tényleg nem értem néha magamat. Nagyon szűk határidő, sok feladat – és egy egész napot végigszívok egy lehetetlen hibával, lehetetlen körülmények között – ahelyett, hogy egyből gugliznék. Vagy nák.
Viszont még csak elképzelésem sem volt, hogyan fogalmazzam meg a jelenséget, emiatt kiindultam abból a ritka hülye üzenetből, miszerint egy régi, már nem használt hálózati kártyámnak is ugyanaz a konfigurációja, mint a mostaninak.
Nem írom le a teljes vadászatot, több ugráson keresztül ugyan, de eljutottam ide . Ránézésre baromira nem stimmel. XP. Meg nem konnektált hardverek a Device Manager-ben.
Device Manager displays only non-Plug and Play devices, drivers, and printers when you click Show hidden devices on the View menu. Devices that you install that are not connected to the computer (such as a Universal Serial Bus [USB] device or “ghosted” devices ) are not displayed in Device Manager, even when you click Show hidden devices.
Ez a lényeg kérem, a dőlt betűs rész. Ghost egységek. Hát mi a fene lehet ez, mint egy kupac szellemként rejtőzködő, valójában nem létező hálókártya? Gondold el: van egy hálózati kártya, melyet egyszer így ismert fel, egyszer meg úgy. És ezeket váltogatja. Ilyenkor úgy érzi, hogy kivettem egy hálókártyát és betettem helyette egy másikat. A réginek megőrzi a konfigurációját – mert hátha egyszer vissza fog kerülni – az újat meg DHCP-re rakja. Aztán amikor én beállítom az újon ugyanazt a konfigot és azt mondom neki, törölje a régi hálózati kártyát – akkor nem magát a kártyát törli, hanem csak a konfigját. Jön a következő boot, ekkor a másik kártyának ismeri fel – és kezdődik minden előlről.
Nyilván valami hasonlóra gondoltam én is – de a Device Manager-ben hiába kapcsoltam be a Show Hidden Device opciót, ez csak az ellenség megtévesztése volt. Nem mutatott ez semmit, maximum a szélben lengedező lófüttyöt azon a vadvirágos réten.
Előtte ugyanis el kell indítani egy command promptot adminisztrátori joggal, majd beadni neki, hogy:
set devmgr_show_nonpresent_devices=1
Vigyázat. Én legalábbis megszoptam. Ha ezután elindítottam a Control Panelből egy Device Manager-t, akkor a Show Hidden Device után megint a jólismert árvalányhajas lófütty jött. Ez ugyanis már másik session-nak számít. Azaz nem vagánykodásból kell a promptból indítani a konzolt.
start devmgmt.msc
Na, ekkor jött meg az összes fantom hálózati kártya. Mind a tizensok.
(A kép már egy későbbi állapotot ábrázol – de jól láthatóak a piros X-szel megjelölt fantom hálókártyák.)
Egyenként kitöröltem a bagázst – és minden rendben lett. Félórán keresztül csak restartoltam, IP címet állítgattam… de tényleg minden rendben.
Aztán eltöltöttem még egy kis időt, mire gatyába ráztam a WINS és DNS szervereket – szegények, mit képzelhettek erről az állandóan máshogy bejelentkezgető hostról – és kész. Jöhet a cluster.
Első lépés: faiover cluster feature telepítése. Lement. Reboot. Na?
Úgy van. DHCP. Csak most ugye megspékelve azzal, hogy a a failover cluster a régi adapterhez rendelődött hozzá, az újnál meg semmi. Illetve lófütty. Hálókártyák rendezése, failover cluster le, failover cluster fel, restart. DHCP. Bef, rIP, DGW, újr, bef.
Péntek éjfél. Ekkor fejeztem be aznapra, mert sürgős kardbadőlhetnékem támadt.
Szombat: új nap, új remények. Először eltávolítottam a rendszerből a HP NIC drivereket, hogy ne tudja keverni, milyen hálókártyának ismeri fel. Nem segített. Sóhaj, partíció töröl, operációs rendszer újratelepül. Kisérletképpen HP PSP nélkül. És csodák csodája, minden muzsikál. A 3 hálózati kártya masszívan tartja magát, se a gépátnevezés, se a tartományba léptetés nem hatja meg. Huh. Ellenteszt. Felraktam a HP Support Pack-ot, restart. DHCP. Bef, rIP, DGW, újr, bef.
Oké. Megvan a bűnös. Valamelyik program/driver a csomagból behülyíti a Windows-t.
Partíció radír, Windows újratelepül. Belépek… erre a hálózati kártyán még mindig ott volt az előző domaintagságra utaló hálózati név. Hát ez meg hogyan élte túl a teljes újratelepítést? Megnéztem a hálózati részt, ott vigyorgott a fantom kártya. Azannya. Újabb gyalu, a biztonság kedvéért 5 GB-vel kisebb új partícióra. Ha ezt is változatlanul éli túl a hálókártya, akkor elnevezem David Copperfield-nek.(1)
(1) Persze én voltam a hülye. Egyszerűen csak DHCP-re váltott, IP címet kapott, azon meg felismerte a tartományt. Csak nekem volt furcsa, hogy frissen telepített oprendszer már tartományt mutat.
De nem. Teljesen szép, szűz Windows 2008 jött fel. Oké. Hálózati kártya bekonfigurálva, gép átnevezés, reboot.
DHCP. Bef, rIP, DGW, újr, bef. Kardbadőlés.
Abszolút üres Windows, sehol semmi – és ott vigyorog a fantom kártya. Ami a reboot előtt az éles kártya volt. Aznapra ennyi jutott a sikerélményekből.
Vasárnap. Sebnyalogatás.
Hétfő. Ekkor már valamennyire állnia kellett volna a clusternek… ehhez képest legszívesebben már rég elhantoltam volna azt a szutyok vasat. Új ötlet. Hardveres kollégával konzultálva kiderült, hogy a gépben egy duálportos és két single portos hálókártya van. Mivel a cage csak három hálózati kimenettel rendelkezik, így az egyik hálózati kártyát letiltották – csakhogy ez pont a duál portos egyik portja lett. Lehet, hogy ettől hülyült meg a Windows. Mivel nekem elég a két hálózati kapcsolat, így váltunk: letiltják a duál portost és marad a két másik.
Kolléga elutazott a szerverekhez, átkonfigurálta.
Teszt.
Két fantom hálózati kártya vigyorgott vissza. Meg a tükörből az őrület. Aztán a remény fénye: lehet, hogy ez a két fantom még korábbi kisérletezések maradéka? Töröltem, Scan for new hardware… és nincs több fantom. Kezdtem reménykedni. Megint Scan. Még mindig jó. Kérem… én nem ehhez vagyok szokva. Elkezdtem őrült módon mindenfélének átnevezgetni a gépet, majd újraindítgattam. (Később csak az volt egy óra, míg a WINS szervereket kipucoltam.) De tartotta magát a gép, nem jöttek elő a fantomkártyák. Jöhetett a tartománybaléptetés, a HP PSP csomag… meg minden más.
28 órányi munka alatt eljutottam oda, hogy elkezdhettem bekonfigurálni az operációs rendszert. Miközben az egész cluster elindítására volt 3 munkanapunk. Szerencsére volt közben egy hétvége – az ugye nem számít, maximum csak nekem, de az meg megint nem számít. Így ha hajnalig nyomom, akkor esély van utolérni magunkat. (Kedd reggelre igértük a működőképes clustert.)
Szóval így.
2009-09-08 at 08:45
HP szerverrel mindig vigyázni kell. Én akkor szívtam nagyot, amikor hálókártya driverét akartam frissíteni (persze távolról), ott is csak az ILO segített… Eltűntek a régi hálókártyák, tehát hasonló, mint nálad.
2009-09-09 at 20:56
Ez annyira szánalmas.
És akármit mondtok, ez a Microsoft hülyessége.
Hogy lehet ilyen hülyességet csinálni. Egy rendszermérnöknek ne rakjanak már be korábbi beállításokat elrejtve megjegyző rézfaszú baglyokat, amik felborítják a működést.
Egy admin az majd szépen leül, és ha kell akkor újra beírja azt a 10 paramétert. 1 perc alatt.
Nem azzal szopik 1 napon át, hogy kitalálja melyik idióta dokumentálatlan funkció kúrta át az agyát merő segítőkészségből.
Egy helyes válasz van. Unix.
Már nem foglalkozok ilyennel, de mondok 1 ellenpéldát.
Banknál, a 20 centis vasajtó mögött kellett valami Compaq DL szerver cuccra Linuxot és Oracle-t felhúzni.
Speciális hardver, amit a standard telepítő garantáltan nem támogat. Fizikai buherálás, más gép csatlakoztatása a hálózatra kizárt (bankban…).
Szépen doksi alapján otthon csináltunk telepítő floppyt meg CD-ket bekocogtunk, beraktuk a gépbe, települt, működött. Network, diszk vezérlő, minden.
Mindezt azért, mert minden cucc pont azt csinálta, amit a doksi ír. Se többet, se kevesebbet.
Windows-al halott vagy, el sem mersz egy ilyen munkát vállalni a segítség halvány esélye nélkül…
2009-09-17 at 09:52
Erre én is mondok egy ellenpéldát. Telepítettem egy sima mezei Debiant egy sima mezei asztali gépre, amiben véletlenül az alaplapon 2 hálózati kártya volt. Kottára ugyanezt csinálta a szentem. Talán eth10-ig jutottam, mikor meguntam (nem vagyok egy linux-guru, kedvem se volt akkor nyomozni), és átdugtam a kábelt a másik kártyába, próba szerencse alapon. Azóta is megy stabilan.
Aláírom, az IP címet nem jegyezte meg, ez lehet az MS hülyesége. De az alap szívás összejöhet tetszőleges vason és rendszer alatt is.